VII EDYCJA GłÓWNEGO KURSU ZAWODOWEGO MECHANIK ROWEROWY

 

Główny Kurs Zawodowy "Mechanik Rowerowy" to cykl zajęć przygotowujących do pracy w zawodzie mechanika rowerowego. Adresowany jest do wszystkich zainteresowanych tematyką osób posiadających podstawową wiedzę techniczną i zdolności manualne. Absolwent kursu będzie w stanie sprawnie i solidnie wykonać wszystkie typowe prace serwisowe - od wymiany dętki do zaplecenia koła. Zdobędzie też usystematyzowaną wiedzę z zakresu budowy oraz zasad działania roweru i jego podzespołów.

 

Kurs trwa szesnaście dni. Podczas dwóch tygodni omówimy i przećwiczymy wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące serwisowania rowerów i ich podzespołów. Skoncentrujemy się na praktyce i doskonaleniu kluczowych umiejętności mechanika rowerowego. Zajęcia odbywają się w naszych serwisach w Warszawie na Targówku i na Annopolu. Aby każdy uczestnik kursu jak najwięcej z niego wyniósł w tym roku na każdy termin przewidziane są tylko dwa miejsca. Terminy podane są w zakładce terminarz. Aby zapisać się na kurs należy napisać do nas maila zawierającego imię, nazwisko, numer telefonu i wybrany termin. W mailu zwrotnym prześlemy wszystkie niezbędne informacje.
 

 

  • Czas trwania każdego kursu: 15 dni

 

  • 8h szkoleniowych dziennie  (120 godzin szkoleniowych kursu, w większości ćwiczenia praktyczne)

 

  • 4 prowadzących mechaników rowerowych z wieloletnim doświadczeniem - specjalistów w swoich dziedzinach

 

  • Maximum 2 kursantów podczas każdego szkolenia

 

  • Absolwent kursu po zdaniu egzaminów otrzyma certyfikat

 

  • Cena kursu: 5000 zł

     

  • Terminy i liczba wolnych miejsc w zakładce terminarz

Dzień 1. Dzień 2. i Dzień 3. (sobota, niedziela i poniedziałek)

 

Rozpoczęcie w sobotę o godz. 14.

 

Koła i ogumienie - rodzaje piast, ich budowa i konserwacja. Systematyka obręczy i szprych. Centrowanie kół. Zaplatanie kół z użyciem tensometru. Dobór i wymiana ogumienia (również w rowerach holenderskich). Montaż opon bezdętkowych.

 

Dzień 4. (wtorek)

 

Rowery - systematyka rowerów, ich cechy szczególne (m.in rower miejski, cross-country, trekkingowy, crossowy, szosowy, torowy, przełajowy, triathlonowy, bmx, downhillowy, freerideowy). Dobór rowerów.

 

Ramy - podział ram ze względu na przeznaczenie, geometrię i materiał wykonania. Haki przerzutki w ramie.

 

 

Dzień 5. (środa)

 

Układ kierowniczy - systematyka kierownic, mostków i sterów. Dobór i montaż elementów układu kierowniczego. Konserwacja elementów łożyskowanych. Zakładanie owijki.

 

 

Dzień 6. (czwartek)

 

Napęd - systematyka korb, suportów, kaset, łańcuchów. Gwintowanie mufy suportu. Dobór, montaż i demontaż różnych rodzajów suportów, mechanizmów korbowych, wielotrybów i łańcuchów. Ocena zużycia części i konieczności ich wymiany. Smarowanie napędu.

 

 

Dzień 7. i Dzień 8. (piątek i sobota)

 

Przerzutki zewnętrzne - systematyka przerzutek. Dobór przerzutek pod względem kompatybilności. Montaż przerzutek, linek i pancerzy przerzutkowych, regulacje przerzutek. Konserwacja i regulacja sprzęgła Shadow. Czyszczenie i smarowanie napędu. Ocena zużycia części i konieczności ich wymiany. Typowe usterki i sposoby ich naprawy.

 

 

Dzień 9. i Dzień 10. (niedziela i poniedziałek)

 

Piasty planetarne - budowa różnych piast planetarnych. Rozbieranie na części piast biegowych, usuwanie starych smarów, zanieczyszczeń i wymiana zużytych części. Nakładanie nowych smarów. Montaż piasty planetarnej w całość. Regulacje.Dzień 11. i Dzień 12. (wtorek i środa)

 

Układ hamulcowy - typy hamulców i ich właściwości. Montaż i regulacje hamulców. Wymiana linek i pancerzy hamulcowych. Odpowietrzanie hamulców hydraulicznych. Skracanie przewodów, dobór płynu hamulcowego.Dzień 13. (czwartek)

 

Widelce i amortyzatory - systematyka widelców sztywnych, amortyzowanych i amortyzatorów tylnych. Zasada działania poszczególnych amortyzatorów. Wymiana oleju, wymiana uszczelek. Typowe usterki i ich naprawa.Dzień 14. (piątek)

 

Rowery elektryczne - prawodawstwo polskie i europejskie. Budowa silnika bezszczotkowego, rodzaje baterii. Budowa baterii litowo-jonowej. Czujniki w rowerach elektrycznych.

 

 

Dzień 15. (sobota)

 

Komponowanie roweru i składanie go od podstaw - dobór części pod względem oczekiwań klienta i ich kompatybilności. Typowe pułapki. Montaż części. Regulacje. Dopracowanie szczegółów.

Powtórzenie wiadomości oraz przygotowanie do egzaminu.

 

 

Dzień 16. (niedziela)

 

Egzamin teoretyczny i praktyczny.

 

Regulamin kursu